Kurenti so eno izmed najbolj prepoznavnih in tradicionalnih bitij v slovenski folklori, ki so povezana z obdarovanjem in varovanjem pred zlimi duhovi. Kurentovanje je običaj, ki se praznuje predvsem v času pred začetkom pomladi, še posebej v času pustnih dni. Gre za obdarovanje in obred, ki se povezuje z izganjanjem zime in slovesom od mraza. Tako smo tudi mi na naši šoli pregnali zimo in vse zle duhove.
Različne maske in simbolika
Ena izmed najbolj prepoznavnih značilnosti kurentov so njihove maske, ki se zelo razlikujejo glede na regijo in posameznega kurenta. Maske so narejene iz lesa, pogosto okrašene z rogovi, dolgi lasmi, bradami in različnimi okraski, ki imajo simbolno vrednost. Kurenti nosijo tudi čudovite, barvite obleke, ki vključujejo kožuhe, iz katerih prevevajo živalske kože, saj se verjame, da te obleke krepijo magično moč kurentov.
Tradicionalna oblačila kurentov
Oblačila kurentov so sestavljena iz različnih elementov, ki imajo svojo vlogo v obredu. Pomemben del oblačila so tudi jekleni zvonci, ki so pritrjeni na pasu. Ko kurenti plešejo in se premikajo, zvonci glasno zvenijo, kar naj bi prestrašilo zle duhove in pritegnilo pomlad.
Vezanje robčkov na palico
Med kurentovanjem je običaj, da kurenti na svojo palico, ježevko, vežejo robčke, ki simbolizirajo različne želje, prošnje ali preprosto srečo. Vezanje robčkov na palico ima močan simbolni pomen, saj naj bi s tem kurenti prinesli blaginjo in zdravje v domače okolje. Robčki so pogosto barviti in različni, saj vsaka barva in vzorec nosita svojo simboliko. Običaj vezanja robčkov na palico je del širšega rituala, kjer kurenti s svojo prisotnostjo ustvarijo veselo in praznično vzdušje, ki odganja vse negativno in nečisto. Na ježevko (kurentova palica) ga privežejo lepa, mlada dekleta. Več robčkov kot ima, bolj je med dekleti priljubljen.
Kurenti so tako več kot le maskirani liki – so prenašalci bogate kulturne dediščine, ki še vedno ohranja pomembno vlogo v naši tradiciji.
Ksenija Špur, koordinator UNESCO












